Halden Karateklubb

Referat barneleir 2011

 


Sommerleir 2011

 


Sommerleir 2011

 

Lørdag 2. juli møtte leirlederne opp for å forberede karateleiren. Dette var 9. året for sommerleir, og antall utøvere har steget bratt med årene. Her ”leker” vi ikke leir, så mye utstyr måtte på plass, samt både sove- og spisetelt. Erfaringsmessig så smaker maten ekstra godt ute i det fri, så kjøleskapet ble fullt av mat. [img_assist|nid=2239|title=|desc=|link=none|align=left|width=200|height=133]

Søndag 3. juli kl 1800 møtte en forventningsfull gjeng opp for å flytte inn i leiren. Noen skulle sove ute for første gang.  Det var mye utstyr som skulle plasseres i soveteltet. Foreldrene ble informert om hva som skulle skje på leiren, og så var det tid for avskjed med ungene.[img_assist|nid=2236|title=|desc=|link=none|align=right|width=200|height=133]

Første kvelden var vi alle samlet i spiseteltet og snakket mye om forventningene til leiren. Ungene hadde mange, gode refleksjoner rundt det å være på leir. Karate handler mye om å ta hensyn til hverandre og gjøre det man blir bedt om, men mest av alt skal man ha det moro sammen. Det ble sunget for to av klubbens medlemmer som hadde bursdag denne dagen også, og det smakte godt med pølser og litt kake til kveldsmat. Det ble også tid til litt lek før sengetid. Alle gikk samlet for å ta kveldsstellet.

Det er ikke lett å sovne når man ligger 31 stykker i samme telt. Det ble en del hvisking og tisking, men det hører jo med når man er på leir. De fleste sovnet før midnatt, men det var noen få som ikke helt fikk sove. Klokka 0400 satte nabohunden i gang med å gjø og knurre på måkene som svevde over teltene. Noen hadde da akkurat sovnet, så det ble lite søvn på enkelte den natten.[img_assist|nid=2240|title=|desc=|link=none|align=left|width=200|height=134]

 

Mandag 4. juli var det en trøtt gjeng som ble vekket klokka åtte. Forventningene var høye til treningene, og det ble særlig diskutert taktikk i forhold til Ninjaleken som skulle foregå senere på kvelden.

Med like trøyer ble vi godt synlige på vei til første trening.[img_assist|nid=2241|title=|desc=|link=none|align=right|width=290|height=194]

Dagens første treningsøkt er alltid like spennende. For barna: alle de ukjente barna, og alle de nye tingene, for instruktørene: likeså, for hva har kovedinstruktøren for barneleiren kokt sammen for et opplegg i år! Alle vet sånn nogen lunde, men er aldrig helt sikre for det meste er fortsatt oppe i sensei Wold sitt hode. Like spennende hvert år, og fikser han det i år også er spørsmålet vi stiller oss. Og det gjør han selvfølgelig. Sensei Wold 5. dan har en imponerende måte å komunisere med barn på. Alle typer barn, og til og med alle barn på en gang! Alle 145 stykken! Direkte og tydelige tilbakemeldinger er det barna får. Ofte med et smil om munnen selvfølgelig, men også med et bestemt blikk og mer myndig tone. Barna liker det, de kjøper dette, det virker. Etter organisering av grader var det da sirkulerende stasjonstrening som gjaldt. Spennende for barna å prøve nye teknikker, nye kataer presentert av andre instruktører en de er vant med. Barna storkoste seg!

Lunsjen smakte ekstra godt ute etter en hard treningsøkt. Det enkle er ofte det beste, og brødskiver med syltetøy gikk ned på høykant.[img_assist|nid=2243|title=|desc=|link=none|align=right|width=200|height=134]

I andre økt med trening ble det lagt vekt på å forberede alle barna til den store Ninja kvelden. Den tvilsomme ”Keiseren”  med en gjeng spesial Ninjaer hadde inntatt Kongsten fort og barna ble forespeilet en durablig fight for å få han fjernet. Dette årlige spillet er et høydepunkt for mange, hvor det med sammhold i grupper, og planlegging av taktikk og strategi er en del av gamet for å lykkes med oppdraget.

God logistikk er viktig når 31 unger skal dusje etter en hard treningsdag. Her gjorde Roy, Helene og Jonas en kjempejobb!

Rene og pene var vi klare for grilling. Det var mange foreldre som også kom på besøk, og vi koste oss med hamburgere og brus og ladet opp til kveldens høydepunkt – nemlig Ninjaturnering i og rundt Kongsten fort.

[img_assist|nid=2245|title=|desc=|link=none|align=left|width=200|height=134]På fortet var det en trolsk stemning, og både voksne og unge kjente spenning i magen over hva som skulle skje. Det ble delt opp i flere lag som skulle angripe Ninjaene og Keiseren.

Det  ble mange skader etter sverd og kamper i en Ninjakrigen, og da var det viktig med sykestue, hvor man fikk  pleie og medisin. Det var god (Sanasol) og vond (Tran) medisin som ble delt ut, og ungene visste ikke på forhånd hva de fikk. Alle kom seg rekordraskt etter en tur på sykestua.

En sliten og fornøyd gjeng var i seng før midnatt, og denne kvelden var det ikke mye lyd i gjengen etter sengetid. Det ble en rolig natt.

Tirsdag 5. juli forsov vi oss hele gjengen, men det var en disiplinert gjeng som spiste og fikk på seg gi’ene i en fei, så vi kom oss av gårde til trening nesten akkurat til tiden.[img_assist|nid=2246|title=|desc=|link=none|align=right|width=200|height=133]

Andre dag på leir gikk med til konkurransetrening. I både kata og kumite fikk barna rask innføring i hvordan man konkurrerer. Hva er lov og ikke lov, hvordan gjøre en teknikk riktig for å overbevise dommeren osv. Alle var med på dette selv om det er ganske utfordrende å stille til start for aller første gang i konkurranse. Absolutt alle leverte kjempeprestasjoner med både seire og tap om hverandre. Dette var moro, noe som lover godt for den fremtidige konkurransegenerasjonen i Halden Karateklubb!

[img_assist|nid=2247|title=|desc=|link=none|align=left|width=131|height=200]Slitne, men stolte barn fikk avslutningsvis pokal for god innsats på årets karateleir. Tilbake i campen var det tid for pakking og avskjed. Det var et rungende ”JA!” på spørsmål om de ville på karateleir til neste år også. Både store og små ser frem til neste års karateleir – den tiende i rekken.  J 

Flerer bilder finner du her! 


[img_assist|nid=2248|title=|desc=|link=none|align=right|width=570|height=381]

 

 

 

HKK takker alle som deltok på leir! Håper dere vil være med neste år også!

En stor takk til alle som har stilt opp for en flott innsats ved årets karateleir!

Kristin, Janne, Liv-Irene, Rune, Erik, Weronica, Roy, Helene, Jonas, Aslak og Gjermund

God sommer ønskes alle! [img_assist|nid=2242|title=|desc=|link=none|align=right|width=133|height=200]